تصفیه-فاضلاب-صنعتی

دستگاه تصفیه آب صنعتی

مشکلات موجود در آب به سه دسته کلی تقسیم می شوند :

  • مشکلات آب از نظر فیزیکی ( کدورت، ذرات معلق حل نشدنی و گل‌ و لای و….)
  • مشکلات شیمیایی آب ( میزان بالای نمک های محلول در آب و مشکلات ناشی از آن، طعم، رنگ و بوی بد آب و ….. )
  • مشکلات میکروبی آب ( آلودگی آب از نظر وجود میکروارگانیسم ها )

تمامی این مشکلات با به کارگیری سیستم تصفیه آب صنعتی ، دستگاه تصفیه آب نیمه صنعتی و دستگاه تصفیه آب خانگی قابل حل می باشد.

حذف ذرات

برای حذف ذرات معلق و سایر اختلالات فیزیکی آب از صافی‌ها و جداکننده ها استفاده می‌کنند. به منظور حذف میکرو ارگانیسم‌ها از روش‌هایی فیزیکی (نور فرابنفش و … ) و یا شیمیایی (تزریق کلر، تزریق ازن و ….) می توان بهره‌برد. روش های متفاوتی برای حل مشکلات شیمیایی آب نیز وجود دارد که مبتنی بر نوع مشکل و نوع بهره‌برداری و مصرف مورد نظر ارایه می‌شوند. برای کاهش نمک‌های محلول در آب که موجب ایجاد سختی بالا در آب شده و در نهایت موجب بروز پدیده رسوب گذاری و یا حتی غیر قابل مصرف بودن آب برای شرب یا سایر مصارف صنعتی می شوند نیز روش‌های متفاوتی نظیر تقطیر ، اسمز معکوس (Reverse Osmosis) ،دی یونایزر و …. وجود دارد.

سیستم آب شیرین کن صنعتی

در سیستم دستگاه آب شیرین کن به روش اسمز معکوس ، آب پس از عبور از پیش‌تصفیه های مناسب (به طور معمول: فیلتر شنی، کربن اکتیو، سختی گیر و فیلترهای کارتریج های میکرونی) وارد پمپ فشار بالا شده و وارد ممبران ها می‌شوند. نمکهای محلول در آب قادر به عبور از لایه های ممبران نیستند و با بخشی از آب ورودی دفع می‌شود. برای کنترل رسوب گذاری بر روی صفحه ممبران‌ها می توان از مواد ضد رسوب استفاده کرد که در این صورت نیازی به استفاده از ستون های سختی گیر در پیش تصفیه نمی باشد.

فرآیند نمک‌زُدایی (Desalination) از آب دریا به روش اسمز معکوس (RO)

1⃣ پیش‌تصفیه:
آب دریا برای حذف ذرات بزرگتر، جامدات معلق و مواد بیولوژیکی، توسط فیلترهای مالتی‌مدیا و کارتریجی، پالایش می‌شود.

2⃣ افزایش فشار:
آب دریا، قبل از ورود به سیستم RO، با استفاده از پمپ‌های فشارقوی، تحت فشار قرارمی‌گیرد.

3⃣ اسمز معکوس:
آب دریا، تحت فشار، از یک غشای نیمه‌تراوا عبور می‌کند که به مولکول‌های آب، اجازه عبور داده و در عین حال، مانع عبور نمک و سایر ناخالصی‌ها می‌شود.

4⃣ پالایش تکمیلی:
آب شیرین تولیدشده، تحت تصفیه بیشتر قرار می‌گیرد تا استانداردهای کیفیت را برآورده نماید. این مرحله، شامل تنظیم pH، ضدعفونی و تنظیم مواد معدنی است.

5⃣ جمع‌آوری و ذخیره:
درنهایت، آب شیرین، در مخازن ذخیره، جمع‌آوری می‌شود. آب نمک غلیظ (حاوی نمک‌های دفع‌شده) نیز تخلیه می‌شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن